ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 6-ին խորհրդարան են այցելել «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքին: Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպել եւ բաց դաս է անցկացրել ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ պատգամավորներ Սոֆիա Հովսեփյանը եւ Մաթեւոս Ասատրյանը:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, անդրադարձել մշտական հանձնաժողովների գործունեությանը, օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման ընթացակարգին:
Այնուհետեւ բանախոսը պատասխանել է աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են գյուղատնտեսությանը, տնտեսական հեղափոխության օրակարգին, համայնքների միավորմանը: Բնապահպանական խնդիրների համատեքստում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել հանրային վայրերում ծխախոտի օգտագործման վնասներին, Ամուլսարի հանքի շահագործմանը:
Կրթական ոլորտի, մասնավորապես միջնակարգ կրթության եւ բուհական համակարգի խնդիրներին առնչվող հարցերին պատասխանել է պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը՝ նշելով, որ առկա խնդիրները կլուծվեն ժամանակի ընթացքում` օրենսդրական ճանապարհով:

On March 6, within the framework of the RA NA Open Doors the pupils and teachers and teachers of Mkhitar Sebastatsi Educational Complex visited the parliament.
The guests took a tour in the building of the parliament, observed the work of the NA regular sitting. Afterwards the Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Vrazadat Karapetyan met with them and held an open lesson. The MPs Sofia Hovsepyan and Matevos Asatryan also took part in the meeting.
Then the speaker answered the pupils’ questions, which mainly related to the agriculture, the economic revolution agenda and the unification of the communities. In the context of the environmental problems they touched upon the damages of the use of tobacco in public places and the operation of Amulsar mining.
The MP Sofia Hovsepyan answered the questions concerning the educational sphere, particularly the problems concerning the secondary education and higher educational system, noting that the existing problems would be solved in due time through legislation.