ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մարտի 6-ին խորհրդարան են այցելել «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի աշակերտներն ու ուսուցիչները:
Հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել ԱԺ հերթական նիստի աշխատանքին: Այնուհետեւ նրանց հետ հանդիպել եւ բաց դաս է անցկացրել ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ պատգամավորներ Սոֆիա Հովսեփյանը եւ Մաթեւոս Ասատրյանը:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում` հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, անդրադարձել մշտական հանձնաժողովների գործունեությանը, օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման ընթացակարգին:
Այնուհետեւ բանախոսը պատասխանել է աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերել են գյուղատնտեսությանը, տնտեսական հեղափոխության օրակարգին, համայնքների միավորմանը: Բնապահպանական խնդիրների համատեքստում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել հանրային վայրերում ծխախոտի օգտագործման վնասներին, Ամուլսարի հանքի շահագործմանը:
Կրթական ոլորտի, մասնավորապես միջնակարգ կրթության եւ բուհական համակարգի խնդիրներին առնչվող հարցերին պատասխանել է պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը՝ նշելով, որ առկա խնդիրները կլուծվեն ժամանակի ընթացքում` օրենսդրական ճանապարհով:

6 марта в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили учащиеся и учителя образовательного комплекса “Мхитар Себастаци”.
Гости ознакомились со зданием парламента, проследили за работой очередного заседания. Затем с ними встретился и провел открытый урок председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян. Во встрече участвовали депутаты С.Овсепян и М.Асатрян.
Приветствуя гостей в НС, В.Карапетян представил структуру парламента, обратился к деятельности постоянных комиссий, процедуре обсуждения законодательных инициатив.
Далее председатель комиссии ответил  на интересующие учащихся вопросы, которые касались сельского хозяйства, повестки экономической революции, укрупнения общин. В русле природоохранных проблем, в частности, подняты проблема вреда курения в общественных местах, эксплуатации Амулсарского рудника.
На вопросы о проблемах образования, в частности среднего образования и вузовской системы, ответила депутат С.Овсепян, отметив, что существующие проблемы будут со временем решены законодательным путем.